
Hagyományőrzés, mint divat
Nehéz abból a pozícióból hagyományokat, régi életszemléletet őrizni, mely szerint az a valódi érték, ami a világ számára elfogadott.
Bárhogyan is van, akár divatként, akár szívből cselekszi a hagyományok őrzését az egyén, az mindenképp jó: mert megismerünk dolgokat, életünk részévé válik, valódi dísszel ékíti lelkünket, környezetünket, és talán eljutunk odáig is, hogy beépül életszemléletünkbe, és ami még fontosabb, a gyerekeinkébe is.
Régi tárgyak
A régi tárgyak nem csak szívünket melengetik, nem csak jó érzés használni őket, hanem kevesebb szemetünk lesz, mivel már van, és nem kell új. Kérdés az, hogy mi a prioritás: a divat, a fogyasztás, a komfortérzet, vagy a hagyományos, jól bevált értékek, melyek nem reklámokon alapulnak.
Régi mesterségek

A régi mesterségek a létfenntartásra irányultak, azt művészi fokra fejlesztette az egyén. Ezért ember közelibb. Javaslom mindenkinek, legyen két szakmája, egy a mai világnak, egy pedig olyan, amivel értéket alkot a társadalomnak és saját lelkének.
Családi hagyományok

Ez merevséget kölcsönzött az egyénnek, a családnak, ám célját elérte az évszázadok során. A hétköznapi ember számára azért lényeges a családi hagyományrendszer, mert úgymond ,tartást, gerincet’ ad mindenkinek, egy sorvezető a család tagjai számára.
A régi paraszti élet

A szerves anyagot komposztálták, kemencét, sparheltet használtak mely nem csak a fűtést oldotta meg, hanem ugyanazzal az energiaforrással főztek is. Az életet a természet határozta meg. Ha dolog volt, dolgoztak… és összefogtak, mert a természet a legnagyobb ,főnök’. Ma e helyett fogyasztunk, úgy, hogy eltiporjuk egymást a pénzért, ami ezt lehetővé teszi…
Őrizzük a lelkünkben!
A hagyományokat nem csak csecsebecse szinten, egy kézműves napon alkotott aprósággal kell megőrizni. Inkább a lelkünkben. Botorság lenne, ha folyamatosan múltban élnénk, a múlt ideológiáját próbálnánk a mai világba beleerőltetni.
Változni, változtatni szükséges, ám az ésszerű, hasznos dolgokat meg kell tartanunk, hisz ezektől lettünk azok, akik ma vagyunk, ezektől lesznek gyerekeink olyanok, amilyennek látni szeretnénk őket. A hagyományokat nem csak szeretni, művelni kell, hanem tisztelni is, legyen az tárgy, életvitel, bármi.